Chalupa se nachází v podhorské osadě Kůsov, pouhý kilometr od známého centra zimních sportů Zadov – Churáňov na Šumavě.

Antýgl

Mezi obcemi Srní a Modrava, na území Národního parku Šumava, leží bývalý královácký dvorec na řece Vydře pod vrchem Antýgl (Sokol - 1253 m). V 15. století tady bývala malá osada, ve které později vznikla sklářská huť. Zdejší sklárna byla v provozu od roku 1523 až do roku 1815 a vyráběla především duté sklo a korálky na růžence, tzv. pateříky. Název Antýgl vznikl od toho, že huť měla v počátku jen jednu pánev - ein Tiegel. Později zde byl i zájezdní hostinec.
Dnes na tomto místě najdeme vedle několika typických šumavských stavení se zvoničkou a kapličkou také autokemp a parkoviště. Antýgl je významnou turistickou křižovatkou s možností občerstvení.
Sedm kilometrů dlouhá Naučná stezka "Povydří" pozvolna klesá podél kamenitého koryta řeky Vydry až k Čeňkově Pile. Vede po bývalé svážní cestě, která byla vybudována po velké lesní kalamitě v roce 1870. Řeka Vydra zde protéká sevřeným kaňonovitým údolím a vytváří četné peřeje a kaskády. Stezka má na trase dvanáct zastavení a je vhodná i pro vozíčkáře. Ke každému správnému turistickému výletu patří i posezení a občerstvení. Právě k tomu doslova vybízí Turnerova chata, stylová roubená stavba z roku 1934 zachovaná v původní podobě s otevřeným krbem a terasou je přímo oázou klidu uprostřed přírody. Na děti zde čeká příjemné překvapení - roztomilý Vydrýsek z Večerníčku je živým důkazem toho, že tato řeka nezískala své jméno po vodním dravci náhodně. Opačným směrem, asi 2 km proti proudu říčky Vydry směrem na Modravu, najdete hradlový most - začátek Vchynicko - Tetovského plavebního kanálu. U mostu je možnost parkování.

nahoru

Provozovatel ubytování

Bohumila Pastorová
Nový Jáchymov 134
267 03 Nový Jáchymov

telefon: +420 311 693 392
telefon: +420 607 673 075
e-mail: b.pastorova@atlas.cz

Chalupa Eliška © 2012 | Developed by Kinet