Chalupa se nachází v podhorské osadě Kůsov, pouhý kilometr od známého centra zimních sportů Zadov – Churáňov na Šumavě.

Borová Lada

Na hranici Národního parku Šumava leží horská obec Borová Lada, která je vzdálena 12 km jihozápadním směrem od Vimperka. Rozprostírá se na soutoku Teplé Vltavy, Vltavského potoka (Malé Vltavy) a Vydřího potoka, asi 6 km od hranice s Německem ve slatinné oblasti Kvildských plání. Kouzelné okolí a scenérie Borových Lad, údolí Teplé Vltavy a Vydřího potoka jsou zdobeny typickými šumavskými staveními.
Od roku 1750 bylo toto místo postupně osidlováno a v roce 1855 žilo v obci již 230 obyvatel Od vzniku první republiky až do konce 2. světové války byl pro obec užíván název Ferchenhaid. Další název Bříza byl změněn v roce 1948 na Borová Lada. V minulosti především dostatek vody tří horských říček dovolil stavbu tří pil, mlýna, hamru a také továrny na výrobu sirek.
Za obcí při silnici ve směru na Horní Vltavici byla postavena spolu s křížovou cestou v roce 1860 Kaple svaté Anny. O čtyři roky později byl poblíž kaple vztyčen železný kříž. Stavbu kaple křížové cesty i kříže financovali Franz a Dorote Müllerovi z Borových Lad. Minulý totalitní režim však tomuto kraji nepřál. Mizely církevní památky, někdy dokonce i celé vesnice, a tak byla v roce 1956 kaple i s křížovou cestou zbourána. Díky spolupráci obce se sponzory a několika nadšenci byla kaple s křížovou cestou obnovena a 30. července 2006 slavnostně vysvěcena.
Obec Borová Lada je rovněž provozovatelem veřejného přírodního tábořiště „Zahrádky“ a zároveň je i ideálním výchozím bodem pro návštěvníky Chalupské slatě s největším rašelinným jezírkem v Čechách a také zaniklé osady Knížecí Pláně u česko-německé hranice.

nahoru

Provozovatel ubytování

Bohumila Pastorová
Nový Jáchymov 134
267 03 Nový Jáchymov

telefon: +420 311 693 392
telefon: +420 607 673 075
e-mail: b.pastorova@atlas.cz

Chalupa Eliška © 2012 | Developed by Kinet