Chalupa se nachází v podhorské osadě Kůsov, pouhý kilometr od známého centra zimních sportů Zadov – Churáňov na Šumavě.

Boubínský prales

Boubínský prales představuje po staletí člověkem nedotčenou přírodu v srdci Šumavy a patří k jejím nejnavštěvovanějším lokalitám. Jedná se o třetí nejstarší přírodní rezervaci v ČR a nejstarší rezervaci na Šumavě. Byla vyhlášena v roce 1858 knížetem Janem Adolfem Schwarzenbergem na podnět lesního hospodáře vimperského panství Josefa Johna. Původní rezervace o rozloze 150 ha byla značně poškozena ničivou vichřicí v roce 1870. Zbývajících 46 ha pralesního porostu bylo v roce 1933 vyhlášeno státní přírodní rezervací. V roce 1958, přesně 100 let po založení rezervace, bylo její území rozšířeno na 666 ha.
Boubínský prales je dnes unikátní národní přírodní rezervací, nacházející se v samém srdci chráněné krajinné oblasti Šumava, poblíž horských obcí Kubova Huť a Zátoň. Jeho nejcennější bukosmrkové jádro zůstalo po staletí nedotčeno a rostou zde až 400 let staré stromy. Pralesu dominuje vrch Boubín s rozhlednou. Tímto územím prochází hned několik turisticky značených tras, kolem historického pralesa, nejcennější a oplocené části, pak vede 4 km dlouhá naučná stezka s informačními tabulemi, které pojednávají o tomto přírodním fenoménu. Stezka začíná u Boubínského jezírka, které bylo původně splavovací nádrží.
Jezírko bylo vyhloubeno v jihovýchodní části Boubínského pralesa v roce 1836 a až do roku 1957 sloužilo jako zásobárna vody pro plavení dřeva do nedaleké lenorské sklárny. U jezírka je několik laviček, dřevěných stolů a také přístřešek. Boubínské jezírko má rozlohu 0,37 ha a maximální hloubku 4 metry.
Typickým přírodním úkazem pralesa jsou smrky s tzv. chůdovými kořeny. Kdysi mladé stromky zakořenily na trouchnivějících kmenech, které jim umožnily počáteční růst. S přibývajícím věkem se však stromky snažily uchytit na pevnějším základu a zkusmo vyháněly kořeny kolem kmene; po úplném zvětrání a rozložení mateřského pařezu, zůstaly jen chůdové kořeny.
Z Boubínského pralesa je známo i několik největších smrků z celé Šumavy. Král smrků byl největším smrkem Boubínského pralesa, který padl při vichřici v roce 1970. Byl starý cca 440 let, obvod jeho kmene činil 508 cm a dosáhl výšky 57,6 metru. Jeho nástupcem byl smrk, který rostl v sousedství vývratu Krále smrků a v roce 2004 uschnul po napadení kůrovcem (věk cca 400 let, obvod kmene 452 cm, výška 57 metrů). Za největší smrk současnosti byl zase považován obrovský Vidlicový smrk. Ten uschnul v létě stejného roku (věk cca 470 let, obvod kmene 452 cm, výška 57 metrů). V roce 1882 byl v boubínském polesí u Zátoně pokácen 462 let starý mohutný Chadtův smrk (obvod kmene 327 cm, výška 57 metrů). V roce 1895 byl pokácen jako suchý Křížový smrk, což byl třetí největší smrk na Šumavě (věk cca 395 let, obvod kmene v pařezové výšce 174 cm, výška 57,7 metru).
Boubínský prales i Boubínské jezírko jsou celoročně volně přístupné po značených turistických stezkách a po naučné stezce Boubínský prales. Nejbližší autobusová a vlaková zastávka je Zátoň (cca 2 km), kde je možné také parkovat, stejně jako v obci Kubova Huť (cca 2,2 km).
Boubínskému pralesu dominuje vrch Boubín (1362 m n. m.), kde byla v roce 2004 postavena 21 metrů vysoká dřevěná rozhledna Boubín, která byla slavnostně otevřena 3. června 2005. Z ní je pěkný výhled na celé panorama Šumavy, do nitra Čech a za dobré viditelnosti lze dokonce spatřit i rakouské Alpy. Žulový obelisk v blízkosti rozhledny připomíná návštěvu pražského arcibiskupa Bedřicha Schwarzenberga v roce 1867.

Z parkoviště pod Boubínem (3 km za osadou Zátoň):
- po „zelené“ (1,9 km) - Tábořiště pod Boubínem (parkoviště) Idina Pila/informační středisko Amortovka - Boubínské jezírko

Z železniční stanice Zátoň:
- po „zelené“ (2,8 km) – Zátoň/železniční stanice Tábořiště pod Boubínem (parkoviště) Idina Pila/informační středisko Amortovka Boubínské jezírko

Z osady Zátoň:
- po „modré“ (4,6 km) - Zátoň – Zátoň/zastávka Amortovka Boubínské jezírko

Z Kubovy Huti:
- po „modré“ (9 km) - Kubova Huť (železniční stanice/ rozcestí) Basumské louky Boubínská severní cesta (rozcestí) Boubín (rozhledna) Boubínské jezírko

u Boubínského jezírka začíná 4 km dlouhý okruh naučné stezky Boubínský prales

Přístup - rozhledna

Z Kubovy Hutě - převýšení 370 m:
- po „modré“ (4,5 km) - Kubova Huť (železniční stanice/ rozcestí) - Basumské louky - Boubínská severní cesta (rozcestí) - Boubín (rozhledna)

Z parkoviště pod Boubínem (3 km za osadou Zátoň) - převýšení 520 m:
- po „zelené“ (2 km) - Tábořiště pod Boubínem (parkoviště) - Idina Pila/informační středisko - Amortovka - Boubínské jezírko;
- po „modré“ (4,5 km) - Boubínské jezírko - Boubín (rozhledna)
- celková délka 6,5 km

Z osady Zátoň - převýšení 520 m:
- po „modré“ (8,5 km) - Zátoň - Zátoň zastávka - Boubínské jezírko - Boubín (rozhledna)

Z osady Včelná - převýšení 480 m:
- po „žluté“ (6,5 km) - Včelná - Boubínská severní cesta (rozcestí) - Boubín (rozhledna)

Z Vimperka - převýšení 660 m:
- po „červené“ (11 km) - Vimperk (železniční stanice) - Boubínská severní cesta (rozcestí) - Boubín (rozhledna)

Z Volar - převýšení 600 m:
- po „červené“ (15 km) - Volary (železniční stanice) - Pod Vekým Bobíkem - Boubín (rozhledna)

nahoru

Provozovatel ubytování

Bohumila Pastorová
Nový Jáchymov 134
267 03 Nový Jáchymov

telefon: +420 311 693 392
telefon: +420 607 673 075
e-mail: b.pastorova@atlas.cz

Chalupa Eliška © 2012 | Developed by Kinet