Chalupa se nachází v podhorské osadě Kůsov, pouhý kilometr od známého centra zimních sportů Zadov – Churáňov na Šumavě.

Březník

Březník je zaniklá dřevařská obec. Z této bývalé dřevařské osady, ležící při soutoku Luzenského a Březnického potoka, kde vzniká Modravský potok, se dochovala pouze budova bývalé hájovny. Od ní je dokonalý výhled na kopec Luzný (1378 m) v národním parku Bavorský les, na jehož vrcholu se rozkládá největší kamenné moře na celé Šumavě.
V minulosti vedla přes tato místa obchodní cesta zvaná Böhmweg. Původní dřevěná myslivna a hájovna byla postavena po vzniku polesí Březník v roce 1804 a přestavěna na kamennou budovu byla v roce 1856. Po druhé světové válce sem byla umístěna rota pohraniční stráže. Bývalá hájovna se po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1998 - 2002 stává hojně vyhledávaným turistickým místem s překrásným výhledem do Luzenského údolí a také na samotný Luzný na bavorské straně. Škoda, že zde není hraniční přechod umožňující přístup na tento bavorský kopec.
Březník patří se svým ročním průměrem srážek 1500 mm k nejdeštivějším místům na Šumavě. Turisté uvítají přítomnost řady informačních tabulí a především pak informačního střediska. To je umístěno přímo v budově spolu s občerstvením a naleznete zde také expozici spisovatele Karla Klostermanna, v jehož románu "Ze světa lesních samot" je březnická myslivna sídlem hlavního hrdiny revírníka Kořána.

Z Modravy:
- po „modré“ (7,3 km) - Modrava – Modravský potok (most) – Na ztraceném – Březník
- přístup vhodný i pro cyklisty

Z Modravy:
- po „zelené“ (7,4 km) - Modrava – Cikánská slať – Březník

Z osady Filipova Huť:
- po „žluté“ (6,6 km) - Filipova Huť – Lovčí skála – bývalá Černohorská nádrž  – Ptačí nádrž  – Na ztraceném
- po „modré“ (2,1 km) - Na ztraceném – Březník
- celkova délka   8,7 km
- přístup vhodný i pro cyklisty

nahoru

Provozovatel ubytování

Bohumila Pastorová
Nový Jáchymov 134
267 03 Nový Jáchymov

telefon: +420 311 693 392
telefon: +420 607 673 075
e-mail: b.pastorova@atlas.cz

Chalupa Eliška © 2012 | Developed by Kinet