Chalupa se nachází v podhorské osadě Kůsov, pouhý kilometr od známého centra zimních sportů Zadov – Churáňov na Šumavě.

Čeňkova Pila

Mezi obcemi Rejštejn a Srní, na soutoku Vydry a Křemelné vzniká Otava. Právě v této lokalitě byla v 19. století pražským podnikatelem Čeňkem Bubeníčkem vybudovaná původně vodní pila se skladem dřeva. Čeňkova pila byla v roce 1912 přestavěna na vodní elektrárnu, která za pomoci 8 km dlouhého vedení na dřevěných sloupech zásobovala elektřinou celé město Kašperské Hory.
Elektrárna s možností prohlídky je vybavena Francisovou horizontální turbínou firmy J. M. Voith se spádem 9,3 m. Je národní technickou památkou. Zařízení je dodnes v provozu s tím rozdílem, že vyrobená energie je dnes předávána vodní elektrárně Vydra. Nedaleko elektrárny Čeňkova Pila najdete Smetanův smrk - strom zasazený Bedřichem Smetanou při návštěvě majitele pily v roce 1867.
V blízkosti mostu přes Vydru  byla v letech 1937 - 1942 vybudována vodní elektrárna Vydra. Stalo se tak za účelem využití vodního potenciálu Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu, jehož význam spolu s omezením těžby dřeva nadále klesal. Voda z kanálu poblíž Mechova (Mosau) je přivedena podzemní štolou do akumulační nádrže u bývalé osady Sedlo, odkud putuje přes vyrovnávací komoru, tzv. vodní zámek, až k elektrárně na břehu Vydry. Tím je dosaženo celkového spádu 240 m a výkonu elektrárny 6,4 MW. Stejně jako elektrárna Čeňkova Pila, je dnes také elektrárna Vydra funkční technickou památkou. Akumulační nádrž o objemu 67000 kubických metrů je spolu s železobetonovou vyrovnávací komorou zvanou vodní zámek součástí devítikilometrové vycházkové trasy vedoucí ze Srní – tzv."Srnského okruhu".

nahoru

Provozovatel ubytování

Bohumila Pastorová
Nový Jáchymov 134
267 03 Nový Jáchymov

telefon: +420 311 693 392
telefon: +420 607 673 075
e-mail: b.pastorova@atlas.cz

Chalupa Eliška © 2012 | Developed by Kinet