Chalupa se nachází v podhorské osadě Kůsov, pouhý kilometr od známého centra zimních sportů Zadov – Churáňov na Šumavě.

Kašperk - Hrad

Chalupa Eliška

Na Zámeckém vrchu (920 m), 2,5 km severně od Kašperských Hor se rozprostírá zřícenina gotického hradu Kašperk (886 m), který je nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Z jeho hradních věží se nabízejí krásné panoramatické výhledy do dalekého okolí. Na Kašperku se natáčela v roce 2005 filmová pohádka Anděl Páně. Hrad byl postaven v letech 1356 - 1361 z příkazu českého krále a římského císaře Karla IV, na jehož počest dostal hrad jméno Karlsberg. Stavitelem hradu, který byl zbudován za účelem ochrany zlatých dolů a obchodní stezky spojující Prahu s Benátkami, po které proudilo vzácné a drahé zboží, byl Michal Parléř. Úkolem hradu tak bylo chránit hlavně zemskou hranici s Bavorskem, zlatonosnou oblast Kašperských Hor a obchodní cestu "Zlatou stezku", vedoucí z Bavorska do Čech. O Kašperku dodnes kolují četné legendy a pověsti
Pro lepší obranu hradu byl zřejmě v 15. století vystavěn na vrchu východně od Kašperku Pustý hrádek, z něhož se však dochovaly pouze ruiny s výhledem na hrad. V roce 1617 císař Rudolf II. hrad Kašperk prodal městu Rejštejnské Hory - odtud název Kašperské Hory.
Hrad chátral od konce 16. století a v roce 1617 ho spolu se zbytky panství prodal císař Matyáš městu Bergreichenstein, zvanému od té doby Kašperské Hory. Hrad i přesto nadále pustl a po roce 1655, kdy byl vydán Ferdinandem III. rozkaz k boření hradů, sloužil pro své okolí jako levný stavební materiál. Plzenští památkáři převzali hrad v roce 1968 a provedli zde některé opravy. Po uplatnění restitučních nároků je od roku 1994 majitelem a provozovatelem hradu opět město Kašperské Hory. Dnes je Kašperk po dlouhodobé rekonstrukci opět zpřístupněn veřejnosti. Expozice v budově purkrabství vypovídá o dějinách hradu a také o okolní těžbě zlata. Z přístupné východní věže je pak překrásný výhled na okolní Šumavu.
Hrad Kašperk je přístupný po vyznačených turistických stezkách, nejbližší autobusová zastávka je v Kašperských Horách (cca 3 km), nejbližší vlaková zastávka se nachází asi v 17 km daleké Sušici. Parkoviště je pod hradem (cca 1200 m); přístup k němu ze silnice z Kašperských Hor směrem na ves Nezdice. Výhodou je, že tělesně handicapovaní se mohou dopravit až na malý parkovací prostor těsně u hradu.

Z parkoviště mezi Kašperskými Horami a Nezdicemi:
 - po „zelené“ (1,4 km) - parkoviště nad penzionem Rychta na Račánku - Žlíbek - Odbočka na Kašperk - Kašperk

Z Kašperských Hor:
 - po „zelené“ (3 km) - Kašperské Hory náměstí - Kašperk

Z Albrechtic přes Sedlo:
- po „červené“ (4,3 km) - Albrechtice - Sedlo - U Nového Dvora;
- po „žluté“ (0,6 km) - U Nového Dvora - Kašperk
- celková délka   4,9 km

Ze Sušice:
- po „červené“ (10,6 km) - Sušice náměstí - Sušice rozcestí - Žižkův vrch - Záluží - Albrechtice - Sedlo - U Nového Dvora;
- po „žluté“ (0,6 km) - U Nového Dvora - Kašperk
- celková délka   11,2 km

- z Kašperku lze trasu rozšířit o dalších 400 m po „žluté“ a návštívit rozvaliny předsunuté bašty Pustého hrádku s výhledem na Kašperk.

Okruh z parkoviště mezi Kašperskými Horami a Nezdicemi:
- po „zelené“ (1,4 km) - parkoviště nad penzionem Rychta na Račánku - Žlíbek - Odbočka na Kašperk – Kašperk;
- po „žluté“ (1,3 km) - Kašperk - Pustý hrádek – Žlíbek;
- po „zelené“ (0,3 km) - Žlíbek - parkoviště nad penzionem Rychta na Račánku
- celková délka   3 km

nahoru

Provozovatel ubytování

Bohumila Pastorová
Nový Jáchymov 134
267 03 Nový Jáchymov

telefon: +420 311 693 392
telefon: +420 607 673 075
e-mail: b.pastorova@atlas.cz

Chalupa Eliška © 2012 | Developed by Kinet