Chalupa se nachází v podhorské osadě Kůsov, pouhý kilometr od známého centra zimních sportů Zadov – Churáňov na Šumavě.

Kvilda

Známé a hojně vyhledávané rekreační středisko v samotném centru Národního parku Šumava patří k nejvýše položeným obcím v Čechách. Dřevařská osada leží na soutoku Kvildského potoka a Teplé Vltavy asi 16 km jihozápadně od Vimperka a je m.j. proslavena natáčením filmu Král Šumavy.
Kvilda na horní kašperskohorské větvi Zlaté stezky vznikla v 15. - 16. století. Obchodní cestu zbudoval Karel IV. Stezka vedla z Pasova do Freyungu, Kvildy a Kašperských Hor. Díky obchodu se solí a rýžování zlata obec bohatla. Dokladem rýžování jsou haldy přetěženého zlatonosného písku tzv. sejpy na Kvildském potoce. Koncem 18. Století, po zániku obchodu se solí na Zlaté stezce. se v obci začíná rozvíjet hlavně hamernictví, sklářství a také řemeslné zpracování dřeva. Byly zde čtyři hamry, tři sklářské hutě, dále truhlářství, řezbářství, vyráběly se tu hračky, šindel, dřevěný drát i lyže. V roce 1820 tady založil Petr Strunz světově proslulou pilu na zpracování rezonančního dřeva. Známé byly i podmalby na skle z dílny rodiny Verderberů.
Výraznou dominantou obce je kostel svatého Štěpána (1892-1894), který byl postaven na místě původní dřevěné svatyně z roku 1765 knížecím stavitelem Janem Štěrbíkem z Vimperka. Jako vzor mu posloužil novogotický kostel na Knížecích Pláních. Jeho čelní stěna je stavěna v duchu šumavské lidové architektury chráněna šindelem.

nahoru

Provozovatel ubytování

Bohumila Pastorová
Nový Jáchymov 134
267 03 Nový Jáchymov

telefon: +420 311 693 392
telefon: +420 607 673 075
e-mail: b.pastorova@atlas.cz

Chalupa Eliška © 2012 | Developed by Kinet