Chalupa se nachází v podhorské osadě Kůsov, pouhý kilometr od známého centra zimních sportů Zadov – Churáňov na Šumavě.

Lipno - přehrada

Největší vodní plochou u nás je přehrada Lipno, která se také často symbolicky označuje za české moře. Rozkládá se v jižních Čechách, mezi obcemi Lipno nad Vltavou a Želnava a téměř celé spadá do chráněné krajinné oblasti Šumava. Toto monumentální vodní dílo bylo vybudováno v letech 1952–1959 na řece Vltavě a má významnou protipovodňovou funkci. Přehrada Lipno je velmi oblíbenou rekreační lokalitou a zároveň i zásobárnou vody a také zdrojem elektrické energie. Rozkládá se na ploše cca 4650 ha v délce 48 km a šířce více než 10 km, průměrná hloubka je 6,3 m, v nejhlubším místě 25 metrů.
Lipno je ideálním místem nejen pro koupání, ale díky své obrovské rozloze a rovněž dobrým povětrnostním podmínkám, i pro vodní sporty, jako je windsurfing, jachting,  plavba na katamaránech atd.. Pláže pro koupání jsou často písčité nebo travnaté. K těm nejoblíbenějším patří pláže u obcí Lipno nad Vltavou, Černá v Pošumaví, Horní Planá, Přední Výtoň, Frymburk a Dolní Vltavice. Lipno si lze také užít třeba z paluby parníku při okružních plavbách.
Z Lipna nad Vltavou přes Frymburk vede až do Vřesné cca 13 km stezka, určená především pro cyklisty a inline bruslaře, jež je hodnocena jako jedna z nejlepších v ČR vůbec. Osmikilometrový úsek z Lipna do Frymburku je navíc celý osvětlen a je tak v provozu i v noci. Trasa je vhodná pro začátečníky i profesionály. V zimě, když je Lipno zamrzlé, je mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem pravidelně upravována bruslařská dráha. Měří asi 11 km a místy je až 6 metrů široká.
V sezóně na Lipně funguje lodní doprava i přívozy, v zimě je v určitých místech často možný přejezd po ledu. Lipenský region je jednou ze složky Euroregionu Šumava - Bavorský les. Pro návštěvu Rakouska nebo Německa se v blízkém okolí nabízí hned několik hraničních přechodů.
Celá oblast je protkána perfektními cyklostezkami. Celoročne je v provozu bobová dráha. Ke koupání je možné využít navíc i aquapark, který se nachází u břehu jezera, kde je i dětské hřiště. Golfisté mohou trénovat na nedalekém golfovém hřišti. Také v zimě se vyplatí navštívit Lipno. Skiareál Kramolín nabízí mj. kurzy lyžování a dětskou lyžařskou školičku, rakouské lyžařské středisko Hochficht je vzdáleno cca 35 km. Upravené bežkařské dráhy jsou zde samozřejmostí. V nejbližším okolí se nachází také mnoho pamětihodností a přírodních krás.
Na Lipně jsou v provozu hned dvě vodní elektrárny. Vodní elektrárna Lipno I se nachází 160 m v podzemí v blízkosti hráze přehrady Lipno. Funguje jako tzv. špičková elektrárna, tedy  hlavně v čase elektrické špičky, kdy se dobře uplatní její schopnost rychle (během 226 vteřin) rozběhnout produkci energie a dodat krátkodobě vysoký výkon. Vodní elektrárna Lipno II se nachází u vyrovnávací přehradní nádrže Lipno II u Vyššího Brodu. Ta pracuje jako elektrárna průběžná se stálým a nízkým výkonem. Elektrárna Lipno I je zpřístupněna veřejnosti formou exkurzí.
V Lipenské nádrži se nachází i několik ostrůvků. Tím největším je Tajvan u Horní Plané. Nejnavštěvovanější a nejoblíbenější z nich je ale asi Králičí ostrov u Lipna nad Vltavou, kde byli vysazeni domácí králíci a rodiče spolu s dětmi je sem mohou jezdit krmit.
K nejoblíbenějším destinacím u přehrady Lipno patří obce Lipno nad Vltavou, Frymburk, Černá v Pošumaví, Horní Planá a Přední Výtoň.

nahoru

Provozovatel ubytování

Bohumila Pastorová
Nový Jáchymov 134
267 03 Nový Jáchymov

telefon: +420 311 693 392
telefon: +420 607 673 075
e-mail: b.pastorova@atlas.cz

Chalupa Eliška © 2012 | Developed by Kinet