Chalupa se nachází v podhorské osadě Kůsov, pouhý kilometr od známého centra zimních sportů Zadov – Churáňov na Šumavě.

Modrava

V místě, kde se po soutoku Modravského, Filipohuťského a Roklanského potoka rodí šumavská řeka Vydra, leží malebná horská rekreační obec Modrava. Pro svoji polohu uprostřed Národního parku Šumava je vhodným výchozím místem pro poznávání nejkrásnějších partií Šumavy. Modrava je výchozím bodem především pro návštěvníky Tříjezerní slatě či bývalé hájovny Březník. Na hraničním hřebeni a v komplexu modravských slatí se dochovaly smrkové porosty starší než 160 let s vysoce kvalitním dřevem.
První zmínka o původně rybářské osadě pochází z roku 1614. Poukazuje na pronájem zarybněného Modravského potoka. Obec Modrava je tvořena třemi původními osadami, které se jmenovaly Modrava, Filipova Huť, Vchynice-Tetov. Dřevařskou osadou se stává po vybudování Vchynicko-tetovského plavebního kanálu v letech 1799 - 1801. Účelem této více než 14 km dlouhé stavby bylo obejít nesplavné kamenité dno Vydry a umožnit tak splavení dříví z vyšších poloh do vnitrozemí. V roce 1827 byla na Modravě uvedena do provozu továrna na zpracování rezonančního dřeva, zanikla v roce 1880.
Mezi turistické zajímavosti v obci patří především bývalá Bienertova pila. Jde o dřevěný objekt s šindelovou střechou a zvoničkou. Ten najdete za mostem přes Roklanský potok. Starší pilu zakoupil v roce 1827 podnikatel František Bienert od majitele panství Josefa Schwarzenberga a později ji upravil pro potřebu továrny na zpracování ozvučného dřeva. Surovinu, určenou k výrobě hudebních nástrojů, tady zpracovávalo 50 až 100 zaměstnanců. Provoz pily byl ukončen v roce 1880. Část bývalé továrny dnes slouží jako rekreační zařízení Lesů ČR.
Další památkou je Klostermannova chata. Ta byla postavena v roce 1924 Klubem českých turistů podle projektu architekta Bohuslava Fuchse. V době druhé světové války tento objekt sloužil jako velitelství vermachtu, po válce se chata stala sídlem pohraniční stráže Po otevření zrekonstruovaného objektu v roce 2004 slouží chata opět k rekreačním účelům.
Modrava je vyhledávanou lokalitou pro pěší, cykloturisty i běžkaře.
nahoru

Provozovatel ubytování

Bohumila Pastorová
Nový Jáchymov 134
267 03 Nový Jáchymov

telefon: +420 311 693 392
telefon: +420 607 673 075
e-mail: b.pastorova@atlas.cz

Chalupa Eliška © 2012 | Developed by Kinet