Chalupa se nachází v podhorské osadě Kůsov, pouhý kilometr od známého centra zimních sportů Zadov – Churáňov na Šumavě.

OBCE A MĚSTA

NICOV je malá obec pod vrchem Královský kámen (1058 m), při silnici z Kašperských Hor do Stach, která leží na hranici Chráněné krajinné oblasti, 2 km od Národního parku Šumava. První zmínka je z roku 1295, kdy byla majetkem kláštera v Ostrově, od roku 1420 patřil Nicov k hradu Kašperk a v roce 1584 jej odkoupilo město Kašperské Hory. Mezi turistické zajímavosti patří Kostel svatého Martina, což je pozdně románský kostel z počátku 13. Století, který byl barokně přestavěn ve druhé polovině 17. století. Od začátku 14. století do roku 1420 zde bylo probošství ostrovského kláštera benediktínů. Lidovou architekturu v obci tvoří několik roubených šumavských stavení

STACHY jsou s četnými osadami a samotami katastrálně vůbec jednou z největších obcí České republiky (2346 ha), která leží 10 km severozápadně od Vimperka, na hranici Chráněné krajinné oblasti, 5 km od Národního parku Šumava. Osada byla založena počátkem 16. století při sklárně na výrobu pateříků (skleněných korálků na růžence) a původně se jmenovala Stachov. Kromě sklářství se v zde rozvíjela především řemesla na zpracování dřeva. Značného věhlasu dosáhly stachovské dřeváky či šindel. Ve Stachách bylo sídlo jedné z osmi králováckých rychet. V roce 1839 se zde narodil sklářský mistr a hudebník Andreas Hartauer, autor písně Tam v krásné Šumavě. Tato píseň je někdy označovaná za šumavskou hymnu.
Mezi turistické zajímavosti v obci patří Kostel Navštívení Pany Marie, který najdete na okraji náměstí. Jde o pozdně empírový farní kostel z let 1842 – 1849, jehož zvláštností je obráceně orientovaný oltář. Proslavená je Hřibová rezervace na zatravněné ploše náměstí, kde se od roku 1961 pravidelně objevují houby. Původně zde rostl hřib smrkový, dnes je to hřib koloděj. Největší úroda, celkem 246 kusů hřibů, byla zaznamenána v roce 1984. Hřiby se na tomto místě nesmějí trhat. Sídlo obecního úřadu na náměstí je bývalou renesanční farou, kde se dochoval pozdně renesanční portál a mansardová střecha. Ve Stachách najdete barokní hřbitovní Kostel Bolestné Matky boží z roku 1781, na místním hřbitově je pohřben legendární silák Josef Klostermann - Rankl Sepp.
Ukázky lidové architektury tvoří soubor roubených šumavských domů z 18. a 19. Století, který je od roku 1995 veden jako vesnická památková rezervace.
Dnes jsou Stachy významným rekreačním střediskem Šumavy. Od roku 1995 zde byla vyhlášena vesnická památková zóna zahrnující početný soubor roubených šumavských domů a zdálky nepřehlédnutelné a již zmiňované kostely Navštívení P. Marie a hřbitovní P. Marie Bolestné.

ZDÍKOV je rekreační středisko ležící 7 km severozápadně od Vimperka, ve stejné vzdálenosti od Národního parku Šumava, na hranici Chráněné krajinné oblasti. První písemná zpráva o osídlení Zdíkova pochází z roku 1318. V tomto roce Vilém Bavor ze Strakonic daroval Velký Zdíkov strakonickému konventu maltézských rytířů - Johanitů. Velkozdíkovské panství bylo v roce 1385 připojeno k vimperskému statku. Původní název osady Velký Zdíkov vznikl pravděpodobně od jména vimperského purkrabího Zdíka z Janovic. Tento název byl pak v roce 1916 zkrácen na Zdíkov.
Mezi turistické zajímavosti patří renesanční zámek z 16. Století, který byl přestavěn z původní tvrze. V letech 1865 - 1868 byl novogoticky upraven a rozšířen, dnes slouží jako hotel. Navštívit zde můžete také Kostel svaté Ludmily, což je stavba moderního kostela z roku 1922 připomínající ruský kostelík. Ukázku lidové architektury tvoří několik roubených šumavských stavení.

ZADOV je rozptýlenou horskou osadou pod Churáňovským vrchem (1118 m), ležící 11 km západně od Vimperka, je především známým střediskem zimních sportů. Zadov, dříve dřevařská a sklářská osada z 18. Století, je dnes místní částí obce Stachy a rozprostírá se na území Chráněné krajinné oblasti, 2 km od hranice Národního parku Šumava.
Ukázkou lidové architektury je Chalupa u Churáňů, objekt s číslem popisným 14 z roku 1746. Na Churáňovském vrchu (1118 m) se nachází meteorologická stanice. Celkem deset zastávek má pak 7 km dlouhý okruh Naučné stezky Churáňov, jejíž součástí je i Klostermannova skála s výhledem do okolní krajiny. Okruh začíná i končí u hotelu Churáňov a je vhodný i pro běžkaře.
Velice oblíbený je také Lyžařský areál Zadov. Příznivci sjezdového lyžování zde naleznou  950 m dlouhou sedačkovou lanovku, 5 lyžařských vleků, 7 sjezdovek lehké až střední obtížnosti v celkové délce 4,5 km. Součástí areálu je běžecký stadion, závodní i turistické běžecké tratě, skokanský můstek, jehož horní plošina je upravena jako rozhledna.

nahoru

Provozovatel ubytování

Bohumila Pastorová
Nový Jáchymov 134
267 03 Nový Jáchymov

telefon: +420 311 693 392
telefon: +420 607 673 075
e-mail: b.pastorova@atlas.cz

Chalupa Eliška © 2012 | Developed by Kinet