Chalupa se nachází v podhorské osadě Kůsov, pouhý kilometr od známého centra zimních sportů Zadov – Churáňov na Šumavě.

Poledník - rozhledna

Již hezkých pár let nabízí nejkrásnější výhled na celou Šumavu  rozhledna Poledník. Ta vyrostla nad Prášilským jezerem, na vrcholu hory Poledník (Polední hora – 1315 m). Rozhledna leží na území Národního parku Šumava v blízkosti česko-německé hranice, asi 5 km jihovýchodně od Prášil. Rozhledna je vysoká 37 metrů, vede na ni celkem 227 schodů a nabízí doslova úžasný kruhový rozhled na celou Šumavu. Jsou vidět například nejvyšší šumavské vrcholy Velký Javor (1456 m), Malý a Velký Roklan (1453 a 1389 m) nebo Boubín (1362 m). Za dobré viditelnosti odtud lze spatřit i Alpy! Uvnitř rozhledny se pořádají různé výstavy. Svůj zážitek z úžasného rozhledu můžete ještě umocnit návštěvou Prášilského jezera ležícího na svahu Poledníku pod 150 m vysokou stěnou.
V minulosti byla oblast Poledníku přísně střeženým vojenským územím. Na konci šedesátých  let 20. století vznikl na Poledníku vojenský areál s betonovou vězí. Objekt sloužil jako základna pro sledování leteckého a pozemního provozu v sousedním Německu a jako odposlechová stanice a rušička televizního i radiového signálu vysílačů umístěných za našimi hranicemi. Poledník byl po roce 1990 armádou opuštěn. Původní věž byla přebudována na rozhlednu, jež byla pro veřejnost slavnostně otevřená dne 18. července 1998.
Rozhledna Poledník je přístupná od května do října po červené turistické stezce, nejbližší autobusová zastávka je v Prášilech (cca 9 km), kde je možno volně parkovat stejně jako na Slunečné (6,5 km).

Z Prášil přes Prášilské jezero:
- po „žluté“ (2,1 km) - Prášily – U Prášil – Gruberg - Slunečná (samoty);
- po „zelené“ (1,9 km) - Slunečná (samoty) – Liščí díry;
- po „červené“ (0,8 km) - Liščí díry – Prášilské jezero;
- po „červené“ (4,3 km) - Prášilské jezero –Liščí díry – Předěl – Polední hora/rozcestí – Polední hora vrchol (rozhledna) 
- celková délka   9,1 km
- přístup je vhodný i pro cyklisty
- trasu je možno zkrátit o 1 km při nástupu z parkoviště (bývalé vojenské seřadiště) nedaleko Prášil u silnice na Srní.

Z Modravy:
- po „červené“ (11,5 km) - Modrava – Rybárna – Javoří Pila – Tmavý potok – Javoří slať – Polední hora/rozcestí –Polední hora vrchol (rozhledna)

Okruh z Prášil přes Prášilské jezero:
- po „červené“ (8,5 km) - Prášily – U Prášil – Prášilské jezero – Liščí díry – Předěl – Polední hora/rozcestí – Polední hora vrchol (rozhledna) ;
- po „červené“ (0,6 km) - Polední hora vrchol (rozhledna) – Polední hora/rozcestí;
- po „zelené“ (3,8 km) - Polední hora/rozcestí – Frantův most;
- po „červené“ (3,7 km) - Frantův most – Prášily
- celková délka   16,6 km

nahoru

Provozovatel ubytování

Bohumila Pastorová
Nový Jáchymov 134
267 03 Nový Jáchymov

telefon: +420 311 693 392
telefon: +420 607 673 075
e-mail: b.pastorova@atlas.cz

Chalupa Eliška © 2012 | Developed by Kinet