Chalupa se nachází v podhorské osadě Kůsov, pouhý kilometr od známého centra zimních sportů Zadov – Churáňov na Šumavě.

Pramen Vltavy

Pramen nejdelší české řeky v šumavských lesích se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory (1315 m) u hranic s Německem nedaleko horské obce Kvilda, kde je možné volně parkovat a je zde také nejbližší autobusová zastávka, od které se po modré značce dostanete po cca 6 km k pramenům. Toto místo je turisty celoročně hojně navštěvováno a velice dobře přístupné je rovněž pro cyklisty i běžkaře
Teprve od roku 2010 vede k samotnému prameni po dřevěných lávkách naučná stezka s názvem Fenomény horské přírody, předtím byl pro turisty a návštěvníky zpřístupněn pouze tzv. starý pramen Vltavy, který se nachází asi sto metrů pod oficiálním pramenem.
Do jímky pod cestou, která je vyskládána kameny a obehnána dřevěným chodníkem se zábradlím, je skutečný pramen přiveden dřevěným potrubím uloženým pod zemí. Pod touto jímkou se k prameni přidává voda z vrchovištního rašeliniště. Teplá Vltava pokračuje dále do Kvildy, Borových Lad, Lenory až k rašeliništi Mrtvý luh. Pod Mrtvým luhem, soutokem se Studenou Vltavou, která pramení v Bavorsku, vzniká Vltava.  Pramen Vltavy obsahuje velké množství stříbra a má mít údajně také léčivé účinky. Kolem pramene je vyhlášena přírodní památka Pramen Vltavy. Tato oblast patřila v minulosti k hraničnímu pásmu, kam byl dlouhá léta vstup zakázán.

Z Kvildy:
- po „modré“ (6,1 km) - Kvilda - Hraběcí huť - Pramen Vltavy
- přístup je vhodný i pro cyklisty

Okruh z Kvildy přes Bučinu:
- po „zelené“ (6,6 km) - Kvilda – Hraběcí huť – Bučina/rozcestí – Bučina (INFO tabule);
- po „červené“ (3 km) - Bučina (INFO tabule) – Bučina/rozcestí  – Pod Stráží – U Pramene Vltavy;
- po „modré“ (6,4 km) - U Pramene Vltavy – Pramen Vltavy – Hraběcí huť – Kvilda
- celková délka   16 km
-
okruh je vhodný i pro cyklisty

nahoru

Provozovatel ubytování

Bohumila Pastorová
Nový Jáchymov 134
267 03 Nový Jáchymov

telefon: +420 311 693 392
telefon: +420 607 673 075
e-mail: b.pastorova@atlas.cz

Chalupa Eliška © 2012 | Developed by Kinet